Paulina Murawko
Kategoria:

INSTYTUT BADAŃ I ANALIZ DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ALARMUJE!!!

Według danych NFZ najczęstszym powodem hospitalizacji dzieci i młodzieży są choroby ukłądu oddechowego ale na drugim miejscu plasują się urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych. Jest to niepokojące dlatego, że w tej grupie najczęściej mieszczą się urazy i inne stany spowodowane przemocą lub zaniedbaniem, zwłaszcza w grupie dzieci najmłodszych.

W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży objętej pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Niestety dostepność do wparcia i pomocy specjalistów jest ograniczona limitami i uwarunkowaniami geograficznymi. Dlatego od 2011 roku obserwujemy w Polsce wzrost prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież. Jeszcze 2011 w grupie wiekowej 0 - 18 lat, było ich 243 a w roku 2016 aż 475. Szokuje, że co 5 próba samobójcza kończy się zgonem dziecka. 

W Polsce więcej osób ginie w wyniku prób samobójczych niż w konsekwencji wypadków drogowych. Jeżeli chodzi o ilość prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia - jesteśmy w ścisłej czołówce Europy. Powyższe dane pochodzą ze statystyk policyjnych - tymczasem należy uwzględnić, że WHO szacuje, iż w rzeczywistości prób samobójczych jest dziesięciokrotnie więcej niż dokonanych samobójstw. To może i powinno przerażać osoby mające dzieci a także pracujące z dziećmi i młodzieżą. 

Rodzice bądźcie blisko swoich dzieci, tak żeby pomóc im rozwiązać problemy zanim one same spróbują to zrobić w jedyny, słuszny w tym momencie, ich zdaniem sposób!!!